Megtalálták a legprimitívebb négylábút

Infostart
2008. június 28. 09:00
Az eddig ismert legegyszerűbb négylábú állat maradványait tárták fel kutatók Lettország területén. A lény jóval a dinoszauruszok előtt élt.

A 365 millió éves fosszília az állat koponyáját, valamint törzsét tartalmazza. Noha a Ventastega curonica névre keresztelt faj valószínűleg evolúciós zsákutcát jelentett, rengeteget segíthet a tudósoknak a halak és a négylábú állatok közötti kapcsolat megértésében.

Érdekes, hogy egy korábban felfedezett átmeneti faj, a Tiktaalik korábban élt, de törzsfejlődési szempontból fejlettebbnek tekinthető, mint a most megtalált lény.

A svéd Uppsalai Egyetem evolúcióbiológusa szerint a Ventastega curonica messzebbről nézve úgy festett, mint egy kis aligátor, közelebbről azonban észre lehetett venni a hátúszóját. Az 1-1,5 méter hosszú állat minden bizonnyal sekély vizekben élt, és halakkal táplálkozott.

A végtagjai ugyan nem kerültek elő, a váll- és a medencecsont alakja miatt a kutatók biztosra veszik, hogy lábakkal, nem pedig uszonyokkal rendelkezett. Ennek köszönhetően minden bizonnyal jól elboldogult a homokzátonyokon, így felfalhatta az árapály miatt kisebb medencékben rekedt halakat is.

Az állat körülbelül 100 millió évvel a dinoszauruszok megjelenése előtt élt, és a szakemberek szerint evolúciós zsákutcát jelentett, azaz nem tisztelhetjük benne távoli ősünket.