A felhők miatt pusztulnak a kétéltűek

InfoRádió / MTI
2008. június 28. 18:00
A rendszeresen napozó levelibékák segíthetik megoldani a kétéltűeket világszerte veszélyeztető gombafertőzés rejtélyét.

Egyes közép-amerikai békák hosszan sütkéreznek a napon, ami a gombák vesztét okozza. Számos más faj egyedei azonban kerülik a napfényt, nehogy kiszáradjanak.

Manchesteri szakemberek egy új képalkotó eljárásnak köszönhetően kiderítették, hogyan védekeznek ezek a Costa Rica-i fajok a nap káros hatásai ellen.

Bőrükben egy szokatlan pigment található, ennek segítségével visszaverik a fény infravörös tartományát. A vizsgálatban résztvevő herpetológus szerint amellett, hogy jobban belesimulnak környezetükbe (a levelek is visszaverik a fény ezen tartományát), így hűtik magukat, míg a bőrük felszíne átforrósodik, amit nem képes elviselni az ott élősködő chytrid gomba. Fogságban tartott békáknál kimutatták, hogy ha rövid ideig felmelegítik a bőrüket, megszabadulnak a betegségtől.

A felfedezés magyarázatot adhat arra, miért harapódzott el ennyire a közelmúltban a betegség. A békák élőhelyein ugyanis sokat változott az éghajlat, a Costa Rica-i Monteverde esőerdő felett például jóval több a felhő, mint tíz éve. A békáknak ezért kevesebb alkalma nyílik a napozásra, így pedig valószínűleg védtelenebbek a gombával szemben.

A csapat most azt térképezi fel, hogy a különleges pigmenttel rendelkező békafajok hogyan verik vissza a fényt, valamint tanulmányozzák azoknak a békáknak a bőrét is, amelyekből hiányzik ez az anyag. A kutatók úgy gondolják, hogy a kétéltűek különböző fényvisszaverő képessége magyarázatot adhat arra, miért küzdik le egyes fajok jobban a gombafertőzést, mint mások.