Öldöklő harc az asszonyokért

InfoRádió / MTI
2008. június 7. 12:11
Öldöklő küzdelmet folytathattak az újkőkorban a férfiak öldöklő küzdelmet a nők birtoklásáért - vélik angol kutatók egy hétezer éves tömegsír vizsgálata eredményeképpen.

Talheim dél-német község mellett még az 1980-as években tártak fel egy hétezer éves tömegsírt, ám csupán a legújabb vizsgálati módszerek segítségével sikerült a kutatóknak kideríteni az áldozatok származási helyét, így meg tudták különböztetni a helyi és az idegen törzsek tagjait.

A Durham University tudósai által irányított kutatás során, amelyben a University College of London és a University of Wisconsin kutatói, valamint a német kormányzati testület képviselői vettek részt, 34 elégetett tetem csontvázát vizsgálták.

Az áldozatokat egyetlen, három méter hosszú gödörben földelték el. Többségüket a koponyájuk baloldalára, feltehetően egy kőbaltával mért ütéssel ölték meg. A kutatók feltételezése szerint megkötözték és kivégezték őket. Másokat hátulról, feltehetőleg menekülés közben nyilaztak le.

A kutatók a fogakból vettek mintát, amelyben stroncium-, szén-, valamint oxigénizotópok szintjét határozták meg. Ezek az adatok egyrészt arról a földrajzi térségről árulkodnak, ahol az illető felnőtt, ugyanis a stroncium egy meghatározott korig épül csak be a fogakra, a szintje pedig arra a vidékre utál, ahol az illető gyerekeskedett. A vizsgálat másrészt a táplálkozásról szolgáltat adatokat.

A fogak "földrajzi jellemzői" arról árulkodnak, hogy az áldozatokat, egy helyi közösség tagjait egy szomszédos törzs mészárolta le Kr. e. 5000 körül.

Gyerek igen - nő nem

A mostani vizsgálat kezdete előtt a kutatók úgy vélték, hogy a legyilkolt helyi csoport tagjai között néhány nő is van. Ám az áldozatok geográfiai elkülönítésére szolgáló stronciumvizsgálat azt derítette ki, hogy az asszonyok idegenek voltak. A legyilkolt helyi áldozatok között gyerekek voltak, viszont a kutatók nem akadtak egyetlen helyi nő maradványára sem.

A vizsgálatot irányító Alex Bentley szerint a legegyszerűbb magyarázat, hogy a törzs asszonyait foglyul ejtették. "Úgy tűnik, a közösséget kiszemelték, ahogy ez a vetekedő törzsek közötti háborúskodásban elő szokott fordulni. Ilyen háborúskodás szűkös élelmezési és egyéb források, valamint a terület viszonylagos túlnépesedése miatt is kitörhetett abban az időben Közép-Európában, ám a nők miatt is támadhattak" - mondta.

S míg a helyi törzs asszonyait a támadók megkímélték, az idegenek asszonyai áldozatul estek. Nyitott kérdés, hogyan haltak meg, hiszen a támadó csoport tagjai lehettek. "Amit tudunk, az az, hogy a helyi törzs asszonyai voltak a támadás célpontjai, ugyanakkor rejtély, hogy mi lehetett a többiek szerepe" - mondta Alex Bentley.