Megoldódott az egyetlen éjszaka alatt eltűnő tavak rejtélye

Infostart
2008. április 18. 20:30
Első alkalommal sikerült megfigyelniük egy tó eltűnését a grönlandi jégtakarót tanulmányozó tudósoknak. A szakembereknek sokáig csak feltételezéseik voltak arról, hogyan veszhet nyoma egyetlen éjszaka alatt ilyen hatalmas víztömegnek.

Az Északi-sark területén tapasztalható átlaghőmérséklet-emelkedés miatt egyre több az összegyűlt olvadékvízből kialakult tó, ám előfordul, hogy ezek egyik napról a másikra, látszólag ok nélkül, eltűnnek.

Nyaranta ilyen, úgynevezett szupraglaciális tavak ezrei jönnek létre, nyom nélküli eltűnésük azonban komoly fejtörést okozott a tudósoknak, akik azonban most megfejtették a rejtélyt: sikerült megfigyelniük, hogy a vizet valójában a jég nyeli el.

Szakértők egy csoportja különleges berendezéseket helyezett el egy 5,2 négyzetkilométer területű, átlagosan 12 méter mély tó köré, amely alatt egyszer csak szétnyílt a jég, és az így keletkezett úgynevezett gleccsermalom egyetlen nap alatt 530 millió köbméternyi vizet nyelt el.

A Science című lapban megjelent cikk szerint a területet borító jégtakaró, ahol a tó 2006 nyarán kialakult, a víz elfolyása után 6 méterrel megemelkedett.


Alig van hatása


A felfedezés azért is jelentős, mert választ adhat arra a kérdésre: vajon a jégréteg alá zubogó víz "kenőanyagként" felgyorsítja-e annak mozgását, így a jéghegyek darabjainak leszakadását, és végső soron hozzájárul-e a tengerek szintjének emelkedéséhez.

A tudósok megfigyelték, hogy az eltűnt tó környékén a jégtakaró óceán felé tartó, vízszintes irányú mozgása csaknem az átlagos duplájára nőtt, a parthoz közelebb fekvő jégréteg csúszását, így a jéghegyek leszakadását azonban nem gyorsította jelentősen.

Az új kutatási eredmények tehát azt bizonyítják - foglalta össze Ian Jouglin, a Washington Egyetem szakértője -, hogy míg a felszíni olvadás komoly szerepet játszik a jégtakaró megváltozásában, addig a tengerek szintjének változásához valószínűleg alig járul hozzá.