Megvédi az új gyógyszer az egészséges sejteket a sugárzásról

Infostart
2008. április 12. 08:00
Olyan gyógyszert fejlesztettek ki amerikai kutatók, amely megvédheti a szervezetet a sugárkezelés okozta ártalmaktól. Így remény nyílik arra, hogy biztonságosabbá tehetik a rákbetegek gyógyítását.

Az új gyógyszer elsősorban a rákbetegek számára jelenthet reményt, de alkalmazható lesz akkor is, ha nukleáris katasztrófa történik, vagy piszkos bomba sérültjeit kell kezelni.

A gyógyszert állatokon már kipróbálták, és sikeresen "bekapcsolta" azt a biológiai mechanizmust, amely segít az egészséges sejteknek, hogy túléljék a sugárzást. A klinikai tesztek eredményéről a Science című szakfolyóiratban számoltak be a clevelandi Lerner Kutatóintézet munkatársai.

A sugárzás elpusztítja a sejteket, mert ráveszi azokat az öngyilkosságra - ezt nevezik apoptózisnak (aktív sejtelhalásnak). A rákos sejtek elpusztítására használják a betegeknél, ám a sugárzás nem válogat: az egészséges sejteket sem kíméli. Ezért igyekeznek a beavatkozás során a lehető legpontosabban megcélozni az elpusztítandó sejteket.

A kutatók először azt vizsgálták meg, hogyan tudják bizonyos rákos sejtek túlélni a sugárzást. Mint kiderült, leállítják azt a proteint, amely beindítja a sejtekben az öngyilkossági programot.

Az állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy az egyelőre CBLB502-nek nevezett gyógyszer megvédi a csontvelő és az emésztőrendszer egészséges sejtjeit a sugárzás ártalmaitól - a rákos sejtek azonban elpusztulnak a kezeléstől.

Egereknek és majmoknak adták be injekció formájában a gyógyszert 45 perccel - 24 órával az előtt, hogy az állatokat elméletileg halálos sugárzásnak tettek volna ki. A kezelt állatok azonban túlélték a beavatkozást, vagy legalábbis hosszabb ideig éltek utána, mint azok, amelyek nem kaptak gyógyszert.

A rákos sejtek viszont nem élték túl a kezelést, és a gyógyszernek nincsenek mellékhatásai sem - számoltak be a kutatók.