Császáros újszülöttnek kevesebb az esélye a túlélésre

Infostart
2008. április 4. 10:52
Újabb tudományos érv támasztja alá, hogy a lehető legszükségesebb esetben szabad csak császármetszést végezni. Egy átfogó amerikai vizsgálatból ugyanis kiderült, hogy az ilyen módon világra segített babák két és félszer nagyobb eséllyel halnak meg egyhónapos koruk előtt, mint a természetes úton született csecsemők.

Az amerikai kutatók négy év alatt született nyolcmillió csecsemő adatait tekintették át - ez volt az első kutatás, amely időre, olyan anyáktól született babákkal foglalkozott, akiknél nem volt orvosi indoka a császármetszésnek.

A császármetszés egyre népszerűbb a fejlett országokban: míg tíz éve a babák húsz százaléka született így, ma már egyharmaduk.

A női test vaginális szülésre van "tervezve". Természetes szülés esetén ahogy a baba átnyomakodik a szülőcsatornán, a magzatvíz távozik a tüdejéből, így az egészséges újszülött azonnal képes a légzésre, így a vérébe elegendő oxigén kerül, vagyis "gyorsstartot" vesz a vérkeringése.

A császárral született babáknak azért vannak gyakran légzési nehézségei, és kerülnek azonnal az újszülött intenzívosztályra, mert a tüdejükből értelemszerűen nem tud távozni a magzatvíz, azt úgy kell onnan kiszívni.

Nem "dolgoznak meg" a születésért

Ráadásul gyakran nem is reagálnak a külvilág ingereire; ennek az oka is a szülés módja - a természetes úton világra jövő babák ugyanis ezért keményen "megdolgoznak", ami a szervezetükben megemeli a catecholamin szintjét. Ettől aktívvá, figyelmessé és reakcióképessé válnak.

A kutatók, akik vizsgálatuk eredményéről a Birth című szaklapban számoltak be, csak olyan anyák szüléseit vizsgálták, akiknek korábban nem volt császármetszésük, nem ikreket szültek, a gyerek nem volt farfekvéses, a baba 37-41 hétre született, és nem fenyegetett szülési komplikáció sem (például az anya cukorbetegsége, magas vérnyomása miatt).

A vizsgált esetekben természetes szülés esetén ezerből nem egészen egy baba halt meg - míg a császározottak közül 1,73. Bár ezmajdnem két és félszeres arány, szakértők szerint a veszély még így sem túl nagy.