A tengeri uborka megihlette az agykutatókat

Infostart
2008. március 10. 05:40
A riadt tengeri uborka válaszreakciója adott ötletet a kutatóknak egy speciális anyag kifejlesztéséhez, amely egy napon implantátumként beépíthető lesz a Parkinson-kóros betegek agyába.

Egyesült államokbeli kutatók egy olyan speciális anyag kifejlesztésén dolgoznak, amely alkalmazható lesz az idegrendszer károsodásának helyreállításához, így Parkinson-kóros, agyvérzéses vagy gerincproblémákkal küzdő betegeket gyógyíthatnak vele.

Az anyag nagyon gyorsan tud átváltozni a merev állapotból rugalmassá és fordítva. Ugyanez a tulajdonság jellemző a tengeri uborkára is, amely veszélyhelyzetben megmerevedik.

A speciális anyag alkalmas lesz a beültetésre, akkor ugyanis merev, később azonban a szervezetben megpuhul. Állapota attól függ, hogy érintkezik-e vízzel, amely katalizátorként indítja be az átalakulás folyamatát. Az agyban pedig bőven van víz, így a beültetés után már puhává válik az anyag.

Több kutatócsoport is dolgozik mesterséges idegek kifejlesztésén. Ezek mindegyikének képesnek kell lenni arra, hogy integrálódjanak a neuronok hálózatába.

A legtöbb problémát az okozza, hogy ezek néhány hónapon belül elhalnak, a beültetett anyagok ugyanis túl merevek ahhoz, hogy megmaradjanak az agyban, sőt gyakran a környezetében lévő szövetek is elhalnak.

A most fejlesztés alatt álló anyaggal éppen ezt a problémát tudják majd kiküszöbölni.