Nem éri meg dühöngeni a betegszobában sem

Infostart
2008. február 20. 17:41
Lassabban gyógyulnak a mérges emberek - állítják a kutatók. A heves vérmérsékletűekről már korábban kiderítették, hogy nagyobb eséllyel szenvedhetnek szívpanaszoktól, mint mások. Most első ízben mondják azt tudósok, hogy a hozzáállás az ember fizikai állapotára is kihathat.

A nevetés gyógyír - tartja a mondás, amit úgy lehetne most kiegészíteni, hogy a harag pedig meg ennek az ellentéte.

A brit Brain, Behaviour, Immunity (Agy, viselkedés, immunitás) című szaklap egy olyan kísérletről számolt be, melynek során a harag és a gyógyulás közötti összefüggést vizsgálták.

Az Ohiói Egyetem kutatói enyhe égési sérüléseket idéztek elő 98 önkéntes karján, akiket ezt követően nyolc napon át figyeltek.

A résztvevők még a kísérlet előtt átestek egy vizsgálaton, amelynek során megállapították róluk, milyen gyakran voltak dühösek, és haragjuk mekkora értéket ért el a felállított skálán.

A gyógyszereket szedő, súlyproblémás, sokat kávézó és erős dohányos személyeket ezek után kiszűrték.

Hátrányban az önkontrollt nem ismerők

Az eredmények azt mutatják, hogy azok, akik nem tudják fékezni a haragjukat, lassabban gyógyulnak, mint az önuralommal rendelkezők. A dühös kísérleti alanyok körében négyszer gyakrabban fordult elő, hogy a seb gyógyulása négy nappal tovább tartott, mint a nyugodtabb embereknél.

A kép azonban ennél árnyaltabb. A kutatók úgy találták, hogy akik gyakran képesek kifejezni haragjukat, vagy aggresszivitásukat és azok, akik elfojtják a haragot, közel ugyanolyan gyorsan gyógyultak, mint a kiegyensúlyozottabb emberek. Azok viszont, akik hiába próbálták, de nem tudták kordában tartani érzelmeiket - lassabban. Az ő szervezetükben ugyanis magasabb a kortizol nevű stresszhormon szintje, és a tanulmány szerint részben ez lehet a lassabb gyógyulás magyarázata.

A kortizol magas szintje a szervezetben visszafogja annak a cytokil nevű fehérjének a termelődését, amely létfontosságú a seb gyógyuláshoz - állapították meg az Ohiói Egyetem kutatói.