Az ördögvarangy dinoszauruszokat reggelizett

Infostart
2008. február 19. 08:50
A valaha élt legnagyobb, legagresszívebb és legfalánkabb békát azonosították Madagaszkár északnyugati részén amerikai kutatók. Az ördögvarangynak, vagyis beelzebufónak nevezett, tekegolyó nagyságú kétéltű 70 millió évvel ezelőtt élt a dinoszauruszok között.

A 4,5 kilogramm súlyú és negyven centiméter hosszú varangy a késő krétakorban élt - jelentette be a David Krause paleontológus által vezetett New York-i egyetemi kutatócsoport, amely a felfedezést publikálta egy szaklapban.

David Krause egy szokatlanul nagy békacsontdarab-maradványt talált Madagaszkár szigetén 1993-ben. A vizsgálatok során kiderült, hogy az egy késő krétakorból, vagyis mintegy 70 millió évvel ezelőtt élt kétéltű maradványa.

A kutatók mostanra gyűjtöttek annyi leletet, amelynek alapján meg tudták határozni a varangy súlyát.

A jelenleg élő legnagyobb béka, a Nyugat-Afrikában található góliátbéka súlya 3 kilogramm körül van. A tudósok azt kizárták, hogy az ördögvarangy ezzel a fajjal van kapcsolatban.

"Ez a béka nagyon hasonló szokásokkal rendelkezik, mint a mai, Dél-Amerikában élő rokonai. Ez a kétéltű eléggé falánk volt" - közölte az amerikai kutató.

Az ördögvarangynak, vagyis beelzebufónak (a görög ördög és a latin varangy szavak összetételéből született a név) széles szája, erős állkapcsa és fogai voltak, így a kisebb dinoszauruszokat meg is támadhatta, és azokkal táplálkozhatott.