Félelmetes dinoszauruszt fedeztek fel

Infostart
2008. február 15. 20:30
A Föld valaha volt legnagyobb ragadozóinak őse lehetett az a 110 millió évvel ezelőtt élt húsevő dinoszaurusz, amelynek leleteit Nigerben találták meg az őslénykutatók.

A szakemberek az afrikai Ténéré-sivatag peremén bukkantak az Eocarcharia dinops (magyarul tüzes szemű hajnali cápa) fosszíliájára, és a leletek alapján úgy vélik, hogy a korábban ismeretlen faj lehet az első az ősi szuperkontinens, a Gondwana nagytestű ragadozóinak sorában.

Az állat kifejlett korában 7,5-9 méter hosszú lehetett, és tőrszerű fogaival hatalmas cafatokat tépett ki áldozatából.

A dinoszaurusz egyik jellegzetessége az óriási szemöldökcsontja, amelyet valószínűleg a párosodás jogáért vívott küzdelmekben használt, akárcsak a mai állatok a szarvakat és agancsokat.

A Bristoli Egyetem szakemberei szerint az Eocarcharia dinops lehetett a Gondwana csúcsragadozója, amely nagytestű növényevőkre, például a hosszú nyakú Nigersaurusra vadászott.

A kutatók találtak egy másik, eddig ismeretlen fajt is, amelyet Kryptops palaios-nak, azaz ősi rejtett arcnak keresztelték el, mivel szarulemezek borították a pofáját. A faj mérete hasonló volt az Eocarcharia dinops-éhoz, de fogai kisebbek voltak, ezért a kutatók úgy vélik, hogy dögevő lehetett.

A két őshüllőről készített rajzot megnézheti a Times oldalán, ahol az állatok relatív méreteit is jól lehet érzékelni.