A lágyhéjú teknős a vándorlás mestere

Infostart
2008. február 10. 08:48
Elképesztő távolságot, több mint 20.900 kilométert tett meg egy lágyhéjú teknős. Soha, egyetlen állat sem tett meg ilyen hosszú vízi utat úgy, hogy a tudósok rögzíteni tudták annak adatait.

A veszélyeztetett fajok közé tartozó lágyhéjú teknős Indonézia partjaitól az Egyesült Államok nyugati partjáig 20.558 kilométert úszott, majd dolga végeztével visszafordult.

A valaha mért távolság még elképesztőbb lehetett volna, ha az állat hátára erősített műholdas jeladóban 647 nap után nem merül le az akkumulátor, Hawaii közelében. Az eszköz azt is mérte, milyen mélységig merül a teknős: néha 1.000 méterrel bukott a víz szintje alá.

A teknősök hátára szerelt jeladók rengeteg új információval szolgálnak az állatok szokásairól, útvonalairól. A tudósok remélik, hogy az adatokat felhasználva könnyebb lesz megmenteni ezeket a különös lényeket a kihalástól.

A becslések szerint a Csendes-óceánban ma már mindössze 5 ezer nőstény lágyhéjú teknős él. Ez a faj körülbelül 100 ezer éve jelent meg a Földön, példányainak száma azonban az utóbbi időben kritikusan lecsökkent.

A teknősöket a halászok tizedelik, de megölhetik - megfojthatják - őket a vízben sodródó műanyag hulladékok is.

A tengeri teknősök és más vízi állatok vonulási útvonalának megismerése rendkívül fontos ahhoz, hogy megvédhessük őket.

Az óceánt keresztülúszó állatok több ország felségvizein és nemzetközi vizeken is áthaladnak, ezért megmentésük nem csupán egy, hanem sok nemzet feladata - mondta az Egyesült Államok tengeri halászatot felügyelő szerve.

A lágyhéjúak a legnagyobb teknősök: akár 2.75 méter hosszúra és 900 kilogrammosra is megnőhetnek.