A génmódosított állatok olcsón termelik a gyógyszert

Infostart
2008. február 5. 19:15
Génbeültetéssel olyan állatokat hozott létre az ELTE Immunológiai Intézetének kutatócsoportja, amelyek olcsón és hatékonyan tudnak gyógyszerként használható ellenanyagot termelni. Ilyen, állatokban termelt gyógyanyagok például a kígyómaráskor használt ellenméreg, a veseátültetés után alkalmazott kilökődés gátló vagy a fertőző májgyulladás kimutatásához használt ellenanyag.

Az ELTE Immunológiai Intézetének kutatócsoportja olyan állatokat hozott létre, amelyek olcsón és hatékonyan tudnak gyógyszerként használható ellenanyagot termelni - közölte az InfoRádióval a kutatócsoport vezetője.

Kacskovics Imre kifejtette: az emberekben, de ugyanígy az állatokban is a keringő ellenanyagok védenek a fertőzéstől. Egy fertőzés kialakulása esetén ezek az ellenanyagok nagy mennyiségben termelődnek.

Az állatok szervezetében termelődő ellenanyagok lebomlanak a szervezetben, és az ELTE kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki az immunológiai kutatások és a transzgenikus állatok előállításával kapcsolatos kutatások ötvözeteként, ami lassítja ezt a lebomlást.

Kacskovics Imre kiemelte, hogy idegen géneket juttatnak be az állatokba, így lehet elérni, hogy ezek az állatok a normál állatokhoz képest sokkal hatékonyabban, gyorsabban és nagyobb mennyiségben termeljék az ellenanyagokat.

Ezeket az ellenanyagokat specifikus módon állatokban termeltetik, amelyeket azt követően a vérükből kivonják és hasznosítják - hangsúlyozta az immunológus kutató.

Példaként említette, hogy ilyen állatokban termelt gyógyanyagok a kígyómaráskor használt ellenméreg, a veseátültetés után alkalmazott kilökődés gátló, amely egy nyúlban termelt ellenanyag, továbbá a fertőző májgyulladás kimutatásához használt ellenanyag.

A módszer kifejlesztése után további fejlesztéseket folytatnak, hogy a piacra léphessenek - emelte ki Kacskovics Imre.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást