eur:
393.37
usd:
367.78
bux:
66182.13
2024. április 25. csütörtök Márk

A legendás császár vállalt homoszexualitása

Különleges kiállításon mutatják be Nagy-Britanniában Hadrianus római császár életét, aki nemcsak arról nevezetes, hogy megerősítette a birodalom határait, hanem arról is, hogy nyíltan vállalta homoszexualitását.

Amikor időszámításunk szerint 117-ben császár lett, Hadrianus első döntése az elődje, Traianus által meghódított Mezopotámia kiürítése volt.

Thorsten Opper, a Hadrianus: Birodalom és konfliktus című kiállítás kurátora szerint erős hasonlóságok lelhetők fel a második századbeli Mezopotámia és a mai Irak helyzete között, és nemcsak azért, mert ugyanarról a területről van szó.

A szakember kifejtette: az új császárnak nem volt más lehetősége, mint a légiók kivonása, mert a gerillaháború miatt a rómaiak lehetetlen helyzetbe kerültek a nemrég meghódított tartományban.

Hadrianus általánosságban is szakított elődje terjeszkedő politikájával, inkább a megszerzett területek védelmére helyezte a hangsúlyt, ezt szolgálta a Hadrianus-fal Anglia északi részén, valamint a Rajna és a Duna mentén húzódó védelmi rendszer.

Várost alapított

Az uralkodó magánéletében is eltért a római hagyományoktól: az öröklés érdekében ugyan feleségül vette Traianus unokáját, de ez tisztán politikai házasság volt, nem is született gyermekük.

Noha több elődje is tartott férfi szeretőket, Hadrianus szinte hivatalossá tette a görög Antonius-szal folytatott viszonyát, például együtt ábrázolták a két férfit vadászat közben.

Amikor szeretője 130-ban belefulladt a Nílusba, Hadrianus istenné avatta, és várost alapított a tragédia helyszínének közelében, amelyet Antinopolisnak nevezett el.

A kiállítás anyagát 31 országból gyűjtötték össze, a látogatók egyebek mellett szobrokat, és épületek töredékeit tekinthetik meg.

Kiállítják a császár bronzból készült szobrának fejét is, amelyet 1834-ben találtak meg a Temzében. A szobrot a történészek szerint 122-ben állították fel Londiniumban, amikor Hadrianus a városba érkezett.

Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Mostanra biztossá vált, hogy az Egyesült Államok a hivatalos fegyverszállítmányok megindulása előtt adott Ukrajnának az ATACMS közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákból, az Egyesült Királyság pedig Paveway IV-es "okosbombákat" fog adni Kijevnek. Az orosz csapatok előretörése mindeközben rendületlenül tart, több falut is elfoglaltak egyetlen nap leforgása alatt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×