Az agyat és a hallást is károsítja a fiatalkori dohányzás

Infostart
2008. január 3. 08:53
A tinédzserek dohányzása különösen károsan hat a fiatalok agyának fejlődésére és hallására, és tanulási nehézségeket okozhat - állapította meg egy amerikai vizsgálat.

A Yale Egyetem kutatásában dohányzó, nemdohányzó, valamint olyan 14-19 éves fiatalok vettek részt, akiknek anyja dohányzott a terhesség alatt.

A tinédzserek agyának vizsgálata világos különbségeket mutatott ki az agysejtek közötti jeltovábbításáért felelős fehérállományban a dohányzók, valamint a nikotinnal magzati korban találkozók esetében a nemdohányzókhoz képest.

Az elváltozások az aktívan dohányzó fiataloknál voltak a legjelentősebbek, ami arra utal, hogy az agy különösen veszélyeztetett a kamaszkorban.

Az agynak az a területe sem fejlődött megfelelően, amely a fülből érkező jelek továbbításáért felel, ennek hatására a fiatal dohányzók nehezebben koncentrálnak, ha valamilyen zavaró tényező lép fel. Ez könnyen iskolai kudarcokhoz vezethet.

A szakemberek arra készülnek, hogy a dohányzásról leszokókat is bevonnak a vizsgálatba, így kideríthetik, hogy az elváltozások visszafordíthatók-e.