Megfejtik a pusztító óriáshullámok rejtélyeit

Infostart
2007. december 13. 05:10
A nyugodt tengeren előtűnő hatalmas, akár a 30 méteres magasságot is elérő hullámokat sokáig a tengerészek legendái közé sorolták, ma már azonban tudományos alapossággal vizsgálják azokat, a fényhullámokról felhalmozott tudást segítségül hívva.

Az óriáshullámokat az Odüsszeiától a Robinson Crusoe-ig számos irodalmi műben örökítették meg, ennek ellenére sokáig nem keltették fel a tudósok érdeklődését, sokan még a létezésüket is kétségbe vonták.

Most azonban a Kaliforniai Egyetem munkatársai nekiláttak, hogy megértsék ezeket a nyugodt tengeren kialakuló, a 30 méteres magasságot is elérő szörnyetegeket, amelyek még a modern hajókra is hatalmas veszélyt jelentenek.

A szakemberek úgy vélik, hogy működésüket a legjobban a fényhullámok révén lehet megérteni, amelyek hasonlóan viselkednek, mint a tenger hullámai.

Az egyetem egyik kutatója, Daniel Solli az üvegen áthatoló fény viselkedését tanulmányozta, amikor furcsa, rövid ideig létező hullámokra lett figyelmes. Alaposabb vizsgálat után arra jött rá, hogy nagyon hasonló egyenletekkel lehet leírni a fény és a víz különösen mozgó hullámainak viselkedését.

Amint munkatársaival tovább tanulmányozta a problémát, Daniel Solli arra jutott, hogy a hullámoknak vannak olyan kritikus pontjai, amelyeket ha erőhatás ér, óriáshullám jön létre.

A kutatások végcélja az, hogy megjósolhatóvá tegyék a veszélyes óriáshullámok kialakulását.