Megfejtik a bálnák titokzatos nyelvét

Infostart
2007. november 9. 20:30
Ausztrál kutatók elkezdték dekódolni a púpos bálnák titokzatos nyelvét. Arra már rájöttek, hogy az anyaállatok hogyan figyelmeztetik kicsinyeiket, és arra is, hogyan csalogatják magukhoz a hímek a nőstényeket.

A Queenslandi Egyetem kutatói több mint három éven át rögzítették a bálnák által kiadott hangokat, a berregéseiket, a furcsa morgásokat, a zúgást és a nyikkanásokat. A hatalmas méretű cetek különleges kommunikációja ugyanis emberi füllel ilyennek hallható.

A kutatásaik során eddig összesen 34 féle hangot különböztettek meg. A kutatók az északabbról vándorló púpos bálnákat vizsgálták, amint fel- és leúsztak Ausztrália keleti partjainál. Összesen 61 csoportot különítettek el, amelyek tagjairól nagyjából 660 hangfelvételt rögzítettek.

A speciális mikrofonokat bójákra tették, a bálnák interakcióját pedig a partról figyelték. Sok hangról egyelőre nem tudják, mit jelenthet, mások értelme azonban világos a kutatók előtt.

Ha például egy anyacet mellett egy kicsinye haladt, szinte mindig ugyanazok a jelek hangzottak el, a kutatók ebből arra következtetnek, hogy ezek szolgálnak a kicsinyek figyelmeztetésére.