Eddig nem ismert dinoszauruszra bukkantak Dél-Amerikában - nézze meg!

Infostart
2007. október 16. 16:22
Óriási, mindeddig ismeretlen dinoszauruszfaj képviselőjének csontvázára bukkantak argentin és brazil paleontológusok Patagónia északi részén. A példány 80 millió évvel ezelőtt élt.

A növényevő őslény 34 méter hosszú volt la fejétől a farka végéig, és nagyjából olyan magas volt, mint egy négyemeletes épület.

Az állat a Futalognkosaurus dukei nevet kapta, ami annyit tesz: a gyíkok óriás vezére. Annak a cégnek, a Duke Energy Corp-nak a tiszteletére nevezték el így, amely pénzzel segítette a feltárást.

A megtalált példány, amely egyike az eddig kiásott három legnagyobb dinoszaurusznak, a titanoszauruszok családjának egy új képviselője: korábban nem bukkantak ilyen állatra.

A Futalognkosaurus dukei csontvázának 70 százaléka teljes épségében került elő. A hasonló méretű dinoszauruszok általában mindössze 10 százalékos épségben kerülnek elő. (Nézze meg, milyen lehetett az óriási növényevő!)

A környéken 2000 óta több őslény maradványai kerültek elő, de nemcsak állatok, hanem növények fosszíliáira is rábukkantak, az ilyesmi pedig ritkaságszámba megy.

A maradványokból a tudósok arra következtetnek, hogy valamikor forró, páradús klíma volt az uralkodó a területen, erdők is álltak itt a késő-krétakorban. A terület most sztyeppés, alig élnek itt állatok és növények.

A paleontológusok szerint a most feltárt dinoszaurusz húsát, miután elpusztult, ragadozók fogyasztották el, maradványai pedig egy lassú folyású folyóba kerültek. Az óriási tetemen fennakadtak a hordalékok, levelek, így kövesedtek meg.

A közelben egy ősragadozó, egy megaraptor fosszíliáit is megtalálták. Egyik mellső lába épen maradt, ezért jól kivehető, hogy az erős, hosszú karom erről a végtagról származott. Korábban az ilyen karmokról azt gondolták, hogy a lábakon helyezkedtek el.