Úttörő újítás a Semmelweis Egyetemen

Infostart
2007. szeptember 27. 06:00
A világon elsőként a Semmelweis Egyetemen vezették be a patológia oktatásában a digitális mikroszkópot - jelentette be az intézmény rektora. Tulassay Tivadar emlékeztetett arra, hogy a találmány Molnár Béla, az intézet egykori munkatársa nevéhez fűződik.

A rektor hangsúlyozta: a digitális mikroszkópos oktatáshoz 34 férőhelyes számítógépes hálózatot építettek ki, a 20 millió forintos költséget kizárólag önerőből teremtették elő.

Matolcsy András, az I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet igazgatója arról beszélt, hogy a hagyományos mikroszkópok esetében minden hallgató számára külön preparátumot kell készíteni, a digitális mikroszkóppal viszont egyidejűleg vizsgálhatják ugyanazt a metszetet.

A szakember a digitális mikroszkópról elmondta: a berendezés a szövetminta minden pontjáról felvételt készít, majd ezeket rakja össze egy metszetté, amely monitoron látható.

Eddig nem lehetett a képet olyan részletességgel megjeleníteni, mint ahogyan az a mikroszkóp alatt látszik, de most ez lehetővé vált. Sőt, a digitális mikroszkóp objektív mérésekre is lehetőséget ad, míg a hagyományos berendezés inkább szubjektív észlelésre alkalmas - hangsúlyozta Matolcsy András.

Az intézetigazgató kitért arra is, hogy a digitális rendszerrel a szövettani vizsgálatokat végző patológus szakorvosok égető hiányát is csökkenteni lehet, a mintákat ugyanis akár az interneten is képes közvetíteni olyan kórházakból, ahonnan ma még akár heteket kell várni egy szövettani eredményre, vagy ahol nincs patológus szakorvos.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást