Negyven tonna cukor hiányzik a bükkábrányi ősfák konzerválásához

Infostart
2007. szeptember 26. 16:34
Ötvenhat millió forintba kerül a miskolci Herman Ottó Múzeumban található négy mocsárciprus konzerválása - közölte Pusztai Tamás igazgatóhelyettes. Hozzátette: a múzeum jelenleg nem rendelkezik ennyi pénzzel, ezért támogatókat keres az ősmaradványok megmentésére. A Mátra Erőmű bükkábrányi lignitbányájában még a nyáron bukkantak egy 16 fából álló több millió éves mocsárciprus-erdőre, és a megtalált leletek közül a négy legépebb példányt szállították a miskolci Herman Ottó Múzeumba.

Hamarosan elkezdik a bükkábrányi lignitbányában talált mocsárciprusok konzerválását, ám a munkákat anyagi gondok nehezítik - mondta az InfoRádiónak a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatóhelyettese.

Pusztai Tamás kiemelte, hogy a végleges konzerválás előtt acélvázas, deszkával burkolt szarkofágokba helyezték a négy mocsárciprust, és ezekbe 50-60 centiméteres vastagságban ugyanazt a homokot töltötték bele, ami megőrizte a fákat 7,5 millió éven keresztül.

A szakértők cukoroldatban történő konzerválás mellett döntöttek, ennek teljes ideje 3-4 évig tart - hangsúlyozta az igazgatóhelyettes. Kifejtette: az eljárás lényege, hogy a cukor beépül a fák sejtek közötti üregeibe, és átveszi a nem létező cellulóztól a tartó szerepet.

Puszti Tamás közölte: a konzerválás költsége 56 millió forint, ugyanis a négy tartályhoz összesen 40 tonna cukrot kell felhasználni. A Herman Ottó Múzeumnak erre nincsen forrása, ezért a cukrot adakozásból kívánják összegyűjteni - tette hozzá.

Az igazgatóhelyettes elmondta, egy fa a Természettudományi Múzeumba kerül Budapestre, míg a többi hármat a hamarosan létrehozandó Pannon-tenger múzeumban állítják majd ki.

Hanganyag: Koncz Anita


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást