Akar 20 millió dollárt? Építsen holdszondát!

Infostart
2007. szeptember 14. 16:52
Húszmillió dollár - ennyi pénzt kap az a magánvállalkozó, aki 2013-ig egy holdjárót juttat fel az égitestre. Az X Prize néven ismert alapítvány és a Google internetes kereső támogatásával meghirdetett díj célja az, hogy a kormányzati ügynökségek megkerülésével meggyorsítsa a világűr felfedezését.

Csinálj magad holdjárót! - gyakorlatilag erre szólította fel a vállalkozó kedvűeket a Google és az X Prize alapítvány, amikor bejelentette, hogy összesen 30 millió dollárt szán a magánerőből megvalósított Holdra szállásra.

No nem arról van szó, hogy embert kell küldeni űrbe, "mindössze" arról, hogy meg kell alkotni egy űrjáró eszközt, amely képes ötszáz métert megtenni a Holdon és járműnek erről egy videofelvételt kell visszaküldenie a Földre.

Bíznak a feltalálókban

Hódítsák meg a feltalálók a Holdat! A szervezők által Hold 2.0-nak, tehát a Holdfelfedezés második fázisának kikiáltott akció feladata az, hogy kis, robotikus eszközökkel tegyék meg az első magán- és üzleti szervezésű lépéseket az égitest meghódítására.

"Nem érdekel, honnan jössz, mit csináltál előtte, és hol tanultál, ha meg tudsz építeni egy holdjárót, el tudod juttatni a Holdra, akkor megnyered a Lunar X díjat - mondta az alapítvány elnöke. Peter Diamantis hozzátette: azt reméli, hogy a versenyben résztvevő mérnökök és vállalkozók olyan technológiákat fejlesztenek ki, amelyek jóval olcsóbbá teszik a világűr felfedezését.

Az első helyezett 20 milliót, a második és a harmadik pedig 5-5 millió dollárt kap. Nem teljesen világos, hogyan tudják majd felküldeni holdjáróikat, vagy honnan szedik össze erre a pénzt a konstruktőrök, de több cég is jelezte, hogy támogatja a díjat.

Még kedvezményeket is kapnak

A kaliforniai SpaceX nevű vállalat például 10 százalék kedvezményt ajánlott fel a versenyzőknek, ha az ő rakétáit használják. A szintén kaliforniai SETI intézet pedig ingyenes kommunikációs csatornát biztosít a Holdról. Úgy tűnik, a világűr ismét kezd érdekessé válni.

A Google és az X Prize alapítvány bejelentése ugyanis akkor történt, amikor Japán saját holdszondát bocsátott fel, brit tudósok pedig sürgették, hogy a szigetország egy évtizeden belül küldjön embert az űrbe.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást