A családi ebédek jót tesznek a fiatalok egészségének

Infostart
2007. szeptember 14. 05:58
Egy amerikai tanulmány szerint egészségesebb felnőttek lesznek azokból a tinédzserekből, akik gyakran ebédelnek a családjukkal. Ez alátámasztja a hagyományos családi ebédek fontosságát, amelyek azonban eltűnőben vannak.

A kutatók 1.700 tinédzser életét követték nyomon öt éven keresztül, és azt tapasztalták, hogy fiatal felnőtt korukban azok táplálkoztak a legegészségesebben, akik korábban általában a családjukkal ebédeltek.

Ezek a húszas éveik elején járó fiatalok több gyümölcsöt és zöldséget ettek, kevesebb szénsavas üdítőitalt ittak, valamint több rostot, káliumot és magnéziumot fogyasztottak, mint akik csak ritkán étkeztek a családjukkal együtt.

A Minnesotai Egyetem kutatója, a vizsgálatot vezető Nicole Larson úgy véli, hogy a családi ebédek során a fiatalok megtanulják, milyen ételeket érdemes választani, vagyis a szülőknek az egészséges táplálkozás átörökítésében is fontos szerepük van.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az esti műszakból hazafelé menet hatalmas adagot kell vásárolni a gyorséttermi ételekből, majd megosztani azt a családdal.

Nicole Larson azt tanácsolja, hogy a családi ebédek álljanak sovány húsokból, például grillezett csirkéből, teljes kiőrlésű gabonából, például barna rizsből, valamint sok zöldségből. A szénsavas üdítőitalokat helyettesítheti a víz vagy a tej, a gyümölcsök pedig kiválthatják a cukros desszertet.

Korábbi vizsgálatok arra világítottak rá, hogy a rendszeresen szüleikkel étkező fiatalok kisebb eséllyel vesznek fel olyan káros szokásokat, mint a dohányzás és az ivás.