Felszívódhat a sivatagban a kínai Nagy Fal

Infostart
2007. augusztus 31. 07:10
Húsz éven belül teljesen megsemmisülhetnek a kínai Nagy Fal egyes részei - vélekednek régészek.

A Kína északi részén tomboló homokviharok miatt köveire hullottak szét a Nagy Fal bizonyos szakaszai.

Kínai régészek arra figyelmeztetnek, hogy húsz éven belül teljesen eltűnhetnek a világörökség részének számító erődítményrendszer ezen szakaszai, ugyanis a Badain Jaran sivatag "magába szívhatja" a lebomlott földkupacokat.

A Kína északnyugati részén lévő Mincsin megyét átszelő 60 kilométeres szakasza a Nagy Falnak nagy sebességgel tűnik el - emelte ki Csou Seng-zsuj, a helyi múzeum munkatársa.

A régész hangsúlyozta: a falnak ezt a szakaszát tégla és kő helyett sárból készítették, a kiszáradt sár pedig elmorzsolódott, és elhordta a szél.

A kínai nagy fal építése az időszámításunk előtti 5. században kezdődött, de az említett veszélyeztetett szakaszt a Ming dinasztia idején, a 14. és a 17. század között hosszabbították meg.

Az elmúlt húsz év során közel 40 kilométernyi falszakasz tűnt el, és ahol korábban öt méter magas volt az építmény, ma már csak két méter magas fal látható.

A Nagy Fal megőrzésére tavaly decemberben már törvényt is hoztak.

Az UNESCO 1987-ben nyilvánította a világörökség részének a falat, amelyet az internetezők nemrégiben beválasztottak az újkori világ hét csodája közé.