A volt dohányosok is retteghetnek a tüdőráktól

Infostart
2007. augusztus 30. 11:28
Több évvel a leszokás után, az egykori dohányosoknak még mindig sokkal nagyobb esélyük van arra, hogy tüdőrákot kapjanak, mint azoknak, akik sosem cigiztek. A kutatók most arra is rájöttek, hogy miért.

Bár a dohányzás számos negatív hatása visszafordítható idővel, ha a nikotinfüggő leszokik a cigiről, ez sajnos a tüdőrák esetében nem mondható el. A cigaretta ugyanis alapvetően megváltoztatja annak a génnek a működését, amely hatással van a tüdőrák kialakulására.

Kanadai tudósok 24 ember tüdőszövetét vizsgálták meg. Közülük nyolc aktív dohányos volt, 12-en már leszoktak a cigiről, négyen pedig sosem dohányoztak.

Megállapították, hogy a cigarettában lévő méreganyagok alapvetően megváltoztatják egyes gének működését, ezek a gének pedig nem regenerálódnak.

Ha valaki leszokik a dohányzásról, annak jelentősen csökken az esélye arra, hogy tüdőrákos lesz. A kockázat azonban még így is sokkal magasabb, mint azoknak, akik sosem cigiztek.

Azt azonban a kutatók hangsúlyozták: a dohányzásról való leszokás mindenképpen csökkenti az esélyt a betegség kialakulására, ezért érdemes végleg letenni a cigarettát.