Emberek ezreivel végez az észrevétlen gyilkos

Infostart
2007. augusztus 23. 20:07
A szívbetegségben elhunytak három százalékának haláláért a túl erős zaj tehető felelőssé - figyelmeztet tanulmányában az Egészségügyi Világszervezet. A hangos környezetnek számos más káros hatása is van.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése első alkalommal összesíti, milyen káros hatásai vannak a városokban kikerülhetetlen erős zajnak.

A dokumentum szerint a szívbetegségek miatti halálozások három százaléka vezethető vissza a közlekedési zaj okozta stresszre. Ez a mintegy 61 millió lakosú Nagy-Britanniában évente 6.500 ember halálát jelenti.

A fiatalok hallása ugyancsak veszélyben van, igaz, erről jelentős részben ők maguk tehetnek, közvetlenül pedig az MP3-lejátszók, a koncertek és a diszkók. A WHO munkacsoportjának anyaga szerint a 7-19 éves európai fiatalok két százalékának károsodik a hallása ezek miatt.

A süketek nagy-britanniai intézete arra figyelmeztet, hogy tartós halláskárosodás veszélyének teszi ki magát, aki egy óránál hosszabb ideig a maximális 105 decibeles hangerőn hallgatja az MP3-lejátszót.

Az erős zaj a tanulási képességet is negatívan befolyásolja, tanulmányok kimutatták, hogy a vasútvonal mellett fekvő iskolákban a gyerekek lassabban tanulnak meg olvasni, mint a csendes környéken tanulók.

Tartós stressz

A hosszan tartó zaj folyamatosan stresszben tartja a szervezetet, amelynek hatására megemelkedik a vérnyomás, és növekszik a szívroham és agyvérzés veszélye.

A zaj által megzavart alvás miatt a stressz-szint tovább nőhet, amely egy idő után a szervezet védekezőképességét is negatívan befolyásolja, vagyis könnyebben betegszünk meg.

Deepak Prasher, a University College London hallásszakértő professzora arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez észrevétlenül történik, a káros hatások akkor is érvényesülnek, ha azt gondoljuk, hogy hozzászoktunk a zajhoz.