Vége a búbánatnak, itt a felejtőtabletta

Infostart
2007. július 5. 06:44
Amerikai kutatók azt állítják: megtalálták a bánat ellenszerét. Ehhez egy olyan készítményt használnak, amely a memóriát lerontva csökkenti a rossz emlékek agyra gyakorolt hatását.

Az egyesült államokbeli és kanadai kutatók által használt készítmény a nem kívánt emlékeket veszi célba, a többit - állításuk szerint - érintetlenül hagyja. A gyógyszert, amelyet eddig szívbetegeknek adtak, akkor kell beadni a páciensnek, amikor az a felejteni kívánt emlékre gondol.

A kezelés alá vont embereket általában arra kérték, hogy gondoljanak egy olyan rossz dologra, amelyet legalább 10 éve éltek meg. Egy héttel később az orvosok azt tapasztalták, hogy az emlék felemlegetésekor az emberek kevésbé kerültek stresszes állapotba, mint a kezelés előtt.

A kutatók abban reménykednek, hogy az általuk alkalmazott eljárás alkalmas lehet a mentális betegségben, például a poszttraumás stressztől szenvedők kezelésére.

Más tudósok ugyanakkor arra mutatnak rá, hogy az eljárás kidolgozása még meglehetősen kezdeti stádiumban van, épp ezért alkalmazása igen kockázatos.

Egy másik, New York-i kutatócsoport például hasonló eredményre jutott a memória blokkolásában a patkányokon végzett kísérletek során, rámutattak azonban arra, hogy a poszttraumás stressznek sok összetevője van, a rossz emlék csak egy a sok körül.

Ezért ha a kezelés csak a memóriára hat, nem feltétlenül szünteti meg a betegséget. Az eltúlzott félelemérzésre például ez nem jelent gyógymódot.