Szenzáció: DNS-mintákkal azonosították az egykori egyiptomi uralkodót

Infostart
2007. június 27. 13:25
Azonosították Hatsepszut egyiptomi királynő múmiáját - jelentette be Zahi Havasz egyiptomi régészeti főfelügyelő. A hír szenzációnak számít, hiszen az időszámításunk előtti XV. században élt királynő sírját már rég megtalálták, de őt magát mindeddig nem tudták biztonsággal azonosítani. Hatsepszutot a világ első jelentős női politikusaként tartják számon.

Mindenképpen jelentős eredmény, hiszen ez lenne az első alkalom, hogy DNS-minták vizsgálatával azonosítanak egy ismert történelmi alakot - mondta az InfoRádiónak a bejelentés előtt az Eötvös Lóránt Tudományegyetem Egyiptológiai Tanszékének vezetője.

Bács Tamás hozzátette: a DNS-mintákat olyan testrészekből vették a kutatók, amelyek egy, a királynő nevével ellátott dobozból kerültek elő.

Egy egyiptomi régész már tavaly márciusban bejelentette, hogy az Egyiptomi Múzeum egyik múmiáját Hatsepszutként azonosította.

Az ELTE tanszékvezetője elmondta: feltehetően most ugyanarról a múmiáról bizonyosodott be, hogy valóban az időszámításunk előtt 1479 és 1458 között uralkodó királynő holtteste.

Azt a sírhelyet, amelyben - mint végül kiderült - Hatsepszutot helyezték örök nyugalomra, ugyanaz a régész, Howard Carter fedezte fel 1903-ban, aki rábukkant Tutenkhamen fáraó temetkezési helyére.

A sírból húsz évvel később került két múmia a kairói múzeumba - mondta Bács Tamás.

A temetkezési helyet 1989-ben újra felfedezték, ekkor derült ki, hogy a sírban talált egyik múmia az egykori uralkodó dadájának földi maradványa. A másikat nem sikerült azonosítani, de a kutatók már akkor felvetették, hogy a bebalzsamozott test Hatsetpszut királynőé lehet - fűzte hozzá az egyiptológus.

A DNS-vizsgálatok előtt a múmiát csak külső jegyek alapján próbálták azonosítani. Az egyetlen jel, amely arra utalt, hogy az a személy, akinek testére rábukkantak, a királyi családhoz tartozott, könyökénél behajlított és a mellére fektetett bal karja volt - közölte Bács Tamás.

Attól, hogy múmiáját azonosították, Hatsepszut vagy a történeti korszak megítélése nem változik sokat, ez inkább tudományos érdekesség, mint érték - mondta az ELTE munkatársa.

Hanganyag: Szabó Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást