A fruktózból nyert üzemanyag akár 40 százalékkal "energiadúsabb", mint az etanol, és további előnye, hogy sokkal kevésbé illékony - áll amerikai szerzők cikkében, amely a Nature magazinban jelent meg.
A tudósok ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a kutatás még korántsem ért véget: még több kísérletet kell elvégezni ahhoz, hogy megállapíthassák, milyen hatással van a környezetre az új üzemanyag.
Párhuzamos kísérletek
Brit kutatók is az alternatív bioüzemanyagok előállításával kísérleteznek: többféle hulladékot is kipróbáltak már, többek között állítólag műanyag zacskókból is készülhet hajtóanyag, akárcsak pálmaolajból, fából és gyomokból.
A szakértők úgy vélik, hogy a módszerrel - amelynek segítségével biomasszából készül az üzemanyag -, hat éven belül Nagy-Britannia gázolajszükségletének 30 százalékát képesek lesznek előállítani.
Drága, de megérné
A kutatók szerint hatalmas lehetőségek rejlenek az alternatív üzemanyagokban, hiszen segítségükkel csökkenthető a kőolaj-alapú hajtóanyagok felhasznált mennyisége, ennek hatására kevesebb veszélyes szén-dioxid kerül majd a levegőbe, és megszűnhet az importolajtól való függés.
Sokan úgy gondolják, hogy felveri az élelmiszerárakat, ha a bioüzemanyagokat terményekből állítják elő, ezért is fontos, hogy a tudósok újabb és újabb előállítási technológiákkal álljanak elő.
A bioüzemanyagok előállításának legnagyobb hátránya egyébként az, hogy rendkívül költséges folyamat.