A tesztorszteron férfi hormon, így csökkenti a nők termékenységét, s ezt már állatkísérletekkel is bizonyították.
A méhbe a tesztoszteron és az ösztrogén nevű női hormon is bejut. Vegyes nemű ikrek esetében a lányok szervezetébe tesztoszteron, a fiúkéba ösztrogén jut.
Mivel azonban a fiúk és a lányok ösztrogén-szintje azonos, a lányoknak árt jobban a méhbeli "társbérlet".
Amikor a Sheffieldi Egyetem kutatói vizsgálni kezdték a tesztoszteron hatását a női termékenységre, az 1734-1888 között készített finn orvosi feljegyzésekhez nyúltak vissza.
Azért választották ezt a megoldást, mert a modern nyugati társadalmakban az egészségügyi rendszer fejlettsége "torzítja" az adatokat, hiszen különböző módszerekkel -például mesterséges megtermékenyítéssel - gyermekhez segíti azt a nőt is, aki korábban nem szülhetett volna.
Férjhez is kevesebben mennek
A régi adatokból kiderült, hogy a fiú-ikertestvérrel rendelkező nők közül 25 százalékkal kevesebbnek lett gyermeke, mint azoknak, akiknek lány volt az ikertestvére.
A vegyes ikerpárok lány tagjai közül ráadásul 15 százalékkal magasabb volt azok aránya, akik nem mentek később férjhez.
A Virpi Lummaa vezette kutatócsoport a jelenségre több magyarázattal is szolgált. A vegyes ikerpárok lánytagjai például férfias jelleggel, viselkedéssel és szokásokkal rendelkeznek, ami csökkenti a férfiak iránti vonzalmukat, így hajlamukat a férjhez menésre.
Másrészt a magas tesztoszteron-szint, aminek a méhben vannak kitéve, növeli hajlamukat az olyan betegségekre - például a reprodukciós szerveket megtámadó rákra - amelyek miatt csökken az esélyük a teherbe esésre.