A csótányoknak van emlékezőtehetsége, és meg lehet őket tanítani arra, amire Pavlov a kutyákat: hogy nyáladzani kezdjenek, amikor meghallják a csengettyűt - állítják japán kutatók, akik hangsúlyozzák azt is, hogy a nyáladzást, mint válaszreakciót, eddig csak az embereknél és a kutyáknál figyelték meg.
A kutatók az emberi agy működését remélik jobban megismerni a csótánykísérletekkel. Ha el akarják olvasni az egész cikket, kattintsanak ide!
"Ha megértjük a rovarok gondolkodási mechanizmusát, az segít minket az emberi agy működésének jobb megértésében is. Nagyon-nagyon sok közös jellegzetességünk van ugyanis" - állítja Mizunami Makoto, a Tohoku Egyetem kutatója.
A kísérlet során a kutatók minden etetéskor egy bizonyos szagot "mellékeltek" az ételhez. Egy idő után megfigyelték, hogy a csótányoknak már a szagra csorogni kezdett a nyáluk.
"Egyértelmű, hogy a csótányok emlékeznek és tanulnak" - fogalmazott Mizunami, aki szerint már csak azt kell kideríteni, hogy a csótányagy rengeteg neuronjából melyek felelősek a tanulási képességért.