Hosszú mutatóujjú gyerekből nem lesz matekzseni

Infostart
2007. május 31. 10:36
Az ujjak hosszából kiderül, milyen matematikai és verbális képességei vannak a gyereknek - állítják brit kutatók. A fiúknak, akiknek a mutatóujja rövidebb a gyűrűsujjuknál a matematikai, a lányoknak a verbális képességei kiemelkedők.

Korábbi kutatások is bebizonyították, hogy a mutató- és a gyűrűsujj hossza közötti különbség összefügg az ember kognitív teljesítményével, jellemvonásaival, atlétai képességeivel, és jelzi a hajlamot bizonyos betegségekre.

Kutatók szerint ennek hormonális oka van. A magzat méhbeli fejlődése határozza meg az ujjak hosszát, amelynek kialakulásában kulcsszerepet játszik a tesztoszteron és az ösztrogén.

A nagyobb tesztoszteronszint következtében a mutatóujj rövidebbre nő a gyűrűsujjnál, míg az ösztrogén "kiegyenlíti" a két ujj hosszát. A két hormon határozza meg az agy fejlődését is.

"A tesztoszteron a feltételezések szerint az agynak a térérzékelésért és matematikai képességekért felelős részeit erősíti, míg a tesztoszteron azt, amelytől a nyelvi képességek függnek" - magyarázta az eredményeket Mark Brosnan, a bath-i egyetem pszichológiai tanszékének vezetője.