Száz év után tért vissza a szirti sas

Infostart
2007. május 30. 17:03
Közel egy évszázad után először bújt ki a tojásból vadon élő szirti sas fióka Írországban. A ragadozó madarakat úgy kellett az országba visszatelepíteni, mert az előző évszázad elején eltűntek a zöld szigetről.

A szirti sasok a Donegal megyében lévő Glenveagh Nemzeti Parkban raktak fészket, két fióka kelt ki, de az egyik öt nap után elpusztult.

A másik - a természetvédők szerint egy tojó - viszont szépen fejlődik, és ha minden jól alakul, július végén kirepülhet a fészekből.

Szirti sasok utoljára 1910-ben költöttek Írországban, ahova hat évvel ezelőtt Skóciából telepítettek vissza példányokat. A természetvédők mérföldkőként tekintenek a fióka kikelésére.

Háromszáz-négyszáz évvel ezelőtt a szirti sasok még gyakoriak voltak Írországban, de aztán az emberi tevékenység miatt teljesen kipusztultak, akárcsak Angliában és Walesben.

Skóciában viszont a sikeres védelemnek köszönhetően mintegy 420 pár él, közülük telepítettek át néhányat az ezredforduló után.

"Ha jobban toleráljuk a vadvilágot, talán több fajt is láthatunk visszatérni a korábbi élőhelyére" - fogalmazott az örömteli esemény után Lorcan O'Tool, a szirti sas alapítvány projektvezetője.