A Sir David King által a brit kereskedelmi és ipari minisztérium megrendelésére készített tanulmány szerint, ha a mesterséges intelligencia fejlesztése ilyen ütemben halad, meg kell fontolni, hogy a robotoknak is az emberekéhez hasonló jogokat biztosítsanak.
A választás jogáról, szociális jóléti jogokról és egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésről, vagyis a javítás lehetőségéről tesz említést a dokumentum.
Szakmai körökben sokan felháborodtak az anyagon, és úgy vélik, ezzel csak elterelik a figyelmet a lényeges kérdésekről a robotokkal kapcsolatban.
Owen Holland, az essexi egyetem professzora kiemelte: csalódott va tanulmány színvonala miatt. Mint mondta, a dokumentum csak öt hivatkozást tartalmazott, és ezek közül három húsz évnél régebbi megállapításokra utalt.
"Felszínes és rosszul informált a tanulmány. A robotikával komolyan foglalkozó tudósok közül senki nem használja a robot jogok kifejezést" - tette hozzá.
A bristoli egyetem professzora, Alan Winfield szerint sokkal jobban kell aggódni a robotok önállósodása, mint a mesterséges intelligencia miatt.
Noel Sharkey, a sheffieldi egyetem munkatársa hangsúlyozta: nyilvános vitára van szükség arról, hogy a robotok milyen hatással lesznek az emberekre.
"A robotok katonai célokra való felhasználása növekszik. A közbiztonság kérdésével kellene igazán törődnünk" - mondta.