Kína gyarmatosíthatta volna Európát

Infostart
2007. március 24. 13:31
Bogár László közgazdász nem tartja annyira feltörekvőnek Kínát, mint amennyire a nyugati társadalmak felől látszik. Az egyetemi tanár az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: történelmi tapasztalatok alapján az ázsiai nagyhatalom a gazdasági és a katonai erejét nem kívánja úgy felhasználni, ahogy azt a nyugati kultúra tette az elmúlt évszázadok során.

A közgazdász szerint a hagyományos nyugati címkézéssel ellentétben Kína most nem kommunista diktatúra, a rendszer tulajdonképpen az elmúlt háromezer év hagyományait követi.

Bogár László hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak robbanásszerű fellendülése miatt Kínában alakulhattak ki a legnagyobb gazdasági és társadalmi különbségek, amelyek - éppen a hagyományok, a korábbi beidegződések alapján - mérséklődhetnek majd, amint erőteljesebben lassulni kezd a gazdasági növekedés az ázsiai országban.

Kína a 8-12. században - gazdasági és katonai erejének köszönhetően - nyugodtan gyarmatosíthatta volna Európát, de az ottani kultúra nem annyira terjeszkedő.

Hiába ismerték körülbelül 400 évvel hamarabb a puskapor titkát, mégsem használták katonai célokra - mondta a közgazdász az InfoRádióban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást