Óriástenger a holdon

Infostart
2007. március 16. 07:48
Hatalmas, feltehetően folyékony szénhidrogénből álló tengerre bukkant a Cassini űrszonda a Szaturnusz egyik holdján, a Titánon.

A most észlelt képződmény nagyobb, mint bármelyik tó, amelyet eddig az égitest felszínén a Cassini radarjai felderítettek.

A legnagyobb nagyjából 100 ezer négyzetkilométeres, kiterjedése meghaladja az amerikai Nagy Tavakét.

A most felfedezett képződmény a Titan felszínének 0,12 százalékát borítja, arányaiban nagyobb területet, mint a Földön a Fekete-tenger.

A Titan a naprendszer második legnagyobb holdja, átmérője csaknem a kétszerese a Holdnak.

Arra egyelőre nincsen megdönthetetlen bizonyíték, hogy a tenger folyékony anyagból áll, de alakja és a radarképen látható sima felszín ezt támasztja alá. A feltételezések szerint a tenger anyaga szénhidrogén, például a metán és az etán valamilyen keveréke.

Carl Sagan, a csillagász korábban azt feltételezte, hogy a Titán légkörébe a felszíni szénhidrogén-óceánokból jut a metán.

A nagy, folyékony anyagot tartalmazó óceánokról szóló elképzelés nem igazolódott, amikor a Cassini "bepillantott" a holdat körbevevő ködfelhő mögé, és a feltevésre nem talált bizonyítékot a hold felszínére leszálló Huygens űrszonda sem. A most felfedezett tenger méretű "tereptárgy" azonban igazolhatja a feltevés másik részét, és választ adhat az atmoszféra töltődésére.