Eltérően értékelték a levegő szén-dioxid tartalma és a Föld átlagos hőmérséklete emelkedésének magyarázatát a tudósok - tudatta Láng István akadémikus. A klímakutató hangsúlyozta: az első ENSZ-jelentéshez képest a legutóbbi már 90 százalékos valószínűséggel állította, hogy ezt a két folyamatot az emberi tevékenység okozza
Az akadémikus leszögezte: szkeptikus a klímaváltozással kapcsolatban, és úgy véli, a folyamatot az emberiség nem tudja megfordítani, csak a romlás sebességének csökkentésére lehet számítani. A gazdasági ellenérdekek mellett a társadalom részéről tapasztalható kényelem és megszokotthoz való ragaszkodás is nehezíti a helyzetet.
Lehet, hogy az egész 21. századra szükség lesz, hogy a széndioxid-kibocsátás folyamata megálljon - emelte ki Láng István. Hozzátette: a túléléssel nem lesz gond, de lokális problémákkal, például tömeges migrációval és a tengerszint emelkedésével komolyan számolni kell.
A klímakutató hangsúlyozta, hogy Magyarországon nem csak a kibocsátás csökkentésével, hanem az esetleges károkkal és a védekezéssel is foglalkozni kellene.
Láng Istvánnal hosszabb beszélgetést hallhatnak a Zöldjelző című magazinban péntek este az InfoRáióban.