Megfulladhat a Nagy Korallzátony

Infostart
2007. február 22. 10:10
Nem elég, hogy a globális klímaváltozás fenyegeti, de még a szárazföldről érkező szennyeződés is nehezíti az Ausztrália keleti partjainál lévő Nagy Korallzátony fennmaradását.

Ausztrál kutatók műholdfelvételeket elemezve figyeltek fel arra, hogy a folyókkal érkező vegyi anyagok, például a mezőgazdaságban használt növényvédő szerek maradványai, a korábban gondoltnál sokkal nagyobb mértékben befolyásolják a korallokat.

A tudósok szerint az üledék egy homályos réteget képez a korallok feletti vízben, amely visszaveri a napfény jelentős részét, jelentősen gyengítve a korallokat életben tartó fotoszintézist.

A szakembereket nem is annyira maga a folyamat, hanem annak gyorsasága és térbeli kiterjedése lepte meg: a várakozásokkal ellentétben nem csak a belső korallzátonyt érte el az üledék, hanem a külsőre is hatást gyakorol.

Andy Steven, a folyamatot vizsgáló intézet munkatársa elmondta: a farmokról származó szennyező anyagok károsítják a korallzátony életközösségét, megfojtják a korallokat és a velük együtt élő algákat.

A Nagy Korallzátonyt a globális felmelegedés is veszélyezteti, a tenger emelkedő hőmérsékletének hatására ugyanis egyre több korall fehéredik ki, vagyis veszti el a túléléséhez szinte nélkülözhetetlen algákat.