A királyharkály - latin nevén Campephilus principalis - az Egyesült Államok déli, mocsaras területein élt, ám a múlt század erdőirtásai szinte teljesen felszámolták életterét, a mocsaras erdőket.
Hivatalosan hatvan éve került a kihalt állatok listájára, ám 2004-ben amerikai ornitológusok bemutattak egy kissé homályos, néhány másodprces videófelvételt, amelyen szerintük egy élő példány látható.
A vita azóta is tart a szalagon látható madár azonosításáról. A Berkeley egyetem két kutatója most a csúcstechnológia segítségével igyekszik cáfolni vagy megerősíteni a madár létezését.
Arkansas állam egy még épen maradt mocsaras erdejében állítottak fel két videókamerát, amelyek intelligens programok segítségével kémlelik a környéket.
A legnagyobb gondot a felvételek tárolása jelentette, mert folyamatos felvételhez naponta kellene cserélni az adattárolót, erre pedig egyetlen madár felkutatása reményében senki nem vállalkozik.
Nos, ezen segít a két kutató intelligens szoftvere, amely folyamatosan elemzi a felvett képeket és csupán azokat tárolja, amelyeken a keresetthez hasonló méretű madár látható.
A szoftvert nem tudják átverni sem a furcsa felhőalakzatok, sem a hulló faágak vagy levelek.
A madarak közül is csak azok röptét rögzíti, amelyek sebessége a királyharkály óránként harminc és hatvan kilométeres tartományába tartozik.
Az egyik kutató, a kétdiplomás Ken Goldberg, aki - mondani sem kell - maga is madárrajongó, azt mondta: kéthetente cserélik majd a kamera mozgóképeit rögzítő merevlemezt, és hajlandók évekig működtetni a rendszert, mert 45 millió rajongótársának okozna örömet, ha minden kétséget kizáróan sikerülne megállapítani, hogy mégis él még a királyharkály.