Globális felmelegedés: az eszkimók emberi jogaikra hivatkoznak

Infostart
2007. február 9. 10:14
Eszkimó delegáció utazik Washingtonba, hogy bizonyítsa, a globális felmelegedés mennyire rombolja életkörülményeiket, és hogy az amerikai kormányzat megsérti emberi jogaikat.

A küldöttség azt kívánja bizonyítani az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottság (ICHR) előtt, hogy az Egyesült Államok, amely világelső az üvegházhatást fokozó gázok kibocsátásában, rombolja  az eszkimók életét.

A delegációban amerikai, kanadai, orosz és grönlandi inuitok, vagyis a sarkvidéken élők kapnak helyet, és a béke Nobel-díjra jelölt Sheila Watt-Cloutier vezeti a csoportot.

Az eszkimók szerint az Egyesült Államok által okozott klímaváltozás megsérti az inuitok alapvető emberi jogát, amelyet több nemzetközi rendelkezés és az Emberi Jogok és Kötelezettségek Amerikai Nyilatkozata rögzít.

Az ICHR-nek címzett levelükben úgy fogalmaznak: a felmelegedés által előidézett környezeti változás megsérti a kultúrájuk gyakorlásához való jogot. A felmelegedés miatt ugyanis olvad a jégréteg, emelkedik a tengerszint, így élelemhez is nehezebben juthatnak.

A sarkvidéken élők hosszú évek óta küzdenek a klímaváltozás ellen, amely már eddig is rengeteg nehézséget okozott az eszkimóknak. 2002-ben népszavazást tartottak arról, hogy egy Alaszkához tartozó sziget, Shishmaref lakóit átköltöztessék a kontinensre, mivel az emelkedő tengerszint veszélyeztette élőhelyüket.

A klímakutatók felmérései szerint a sarkvidék van leginkább veszélynek kitéve a felmelegedés miatt. Egy tanulmány megállapítja, 2040-re eltűnik az Északi-sark nyári jégtakarója, míg egy másik kutatás leszögezi: a következő száz évben 4-7 Celsius fokkal emelkedik a sarkvidéki hőmérséklet.