A méhátültetés már az elkövetkező években hozzáférhető lesz a magyarországi nők számára is - jelentette ki az InfoRádiónak Ungár László osztályvezető főorvos.
Elmondta, hogy a méhátültetések során - ugyanúgy, mint más szervátültetéseknél - azt kell megvizsgálni, hogy melyik érszakaszra ültessék a szervet, úgy hogy később megfelelő legyen a vérellátása, és beépüljön a szervezetbe.
A méh vérigénye ráadásul a terhesség alatt megnő, az ereknek pedig ezt az igénybevételt is el kell bírniuk.
Úgy tűnik, az eljárásnál azok a sebészeti eljárások a leghatásosabbak, amelyeket az onkológiai beavatkozások során fejlesztettek ki. Azaz, hogy a méhet egy olyan érköteggel együtt emelik ki, amely a beültetés után alkalmas lesz megfelelő mennyiségű vér szállítására.
A daganatokat is - főleg a méhnyakrákot - úgy távolítják el, hogy azt a szövetrészt is kiveszik, amelyekben a daganatot vérrel ellátó erek futnak.
A New York-i, londoni és budapesti orvosokból álló csoport a méhátültetés mellett dolgozik azon is, hogy miként távolítható el a méhnyakrák úgy, hogy közben a terhesség és a szülés lehetősége se vesszen el.
Ungár László elmondta: a világon Magyarországon végeztek elsőként olyan beavatkozást, amelynek során egy terhes anyánál felfedezett méhnyakdaganatot emeltek ki úgy, hogy sem az anya egészségét, sem a magzatét nem veszélyeztették.
Korábban ilyen esetekben az anyák vagy elveszítették gyermeküket, vagy saját életüket kockáztatták a műtéttel.