A kiválasztott állatok között van a néhány centiméteres dongódenevér és a törpevíziló.
A programba azokat az állatokat választották ki, amelyeknek evolúciós története egyedi, kevés közeli rokonuk van és a kihalás veszélye fenyegeti őket.
A társaság szerint programjukra azért van szükség, mert a már elindított természetvédelmi akciók nem foglalkoznak az általuk kiválasztott állatfajokkal.
Az állatok kiválasztását a rendszertani tudás fejlődése tette lehetővé, amelynek köszönhetően nyomon követhető a kapcsolat a különböző fajok között.
A tudósok így megállapíthatják, hogy mely állatfajok vannak a "legnagyobb evolúciós távolságban", és ezt vetik össze a fenyegetettség mértékével.
Jonathan Baillie, a program vezető tudósa bízik abban, hogy sikerül felhívni a figyelmet ezekre a kevéssé ismert lényekre.
A program első lépéseként szakértők mennek a helyszínre, hogy felmérjék az adott állatfaj jelenlegi állapotát.
Gyűjtők, turisták, erdőirtás
A tudósok egy 564 állatot felsoroló listát állítottak össze az új kritériumok alapján. A program az első százra összpontosít. Az akció első évére ezek közül választottak ki tíz állatfajt.
Ilyen állat a dongódenevér, amelyről a tudomány ma azt tartja, hogy a Föld legkisebb emlőse.
1974-es felfedezése óta a gyűjtők és a turisták veszélyeztetik, de a legnagyobb fenyegetést az erdőirtások jelentik számára.
A karcsú lóri Sri Lanka déli részén él, a fosszíliák azt mutatják, hogy eredete 20 millió évre nyúlik vissza. Életterének pusztítása miatt szintén komoly veszélybe került.