Megtalálták az agy jövőtervező területeit

Infostart
2007. január 3. 05:17
Amerikai tudósok feltérképezték azokat az agyterületeket, amelyek a jövő tervezésekor működnek. Eredményeik hozzájárulhatnak a különböző sérülések és betegségek jobb megértéséhez és kezeléséhez.

Habár az agy jelenleg is a legkevésbé ismert emberi szervnek számít, az MRI képalkotó berendezésekkel végzett vizsgálatok már eddig is sok előrelépést hoztak.

Az amerikai tudományos akadémia kutatói 21 önkéntest fektettek az MRI-be, és összevetették, hogy mely agyterületek aktívak a múlt emlékeinek felidézésénél, és melyek a jövő tervezésénél. Egészen pontosan azt vizsgálták, hogy mi történik, amikor egy múltbeli születésnapjára gondolnak a vizsgálatban résztvevők, és mi akkor, amikor egy jövőbeni ünneplést terveznek el.

Az amerikai vizsgálatok szerint az agy három területe, a baloldali premotor cortex oldalsó része, a baloldali precuneus, és a kisagy jobboldali hátsó része aktív a jövő tervezésekor.

Csak az ember képes rá?

Ezeknek a területeknek a mozgások megtervezésében betöltött szerepe eddig is ismert volt, ami arra utal, hogy a jövő elgondolása is mozgássorok mentén történik.

A kapott eredményeket megerősítik azok az egyéb vizsgálatok, amelyekben olyan páciensek vettek részt, akik hozzávetőlegesen az említett agyterületeken sérültek meg, és elvesztették a jövő megtervezésének képességét.

Az eredmények azért is jelentősek, mert mai ismereteink szerint az embert egyebek mellett a jövő eltervezésének képessége különbözteti meg az állatoktól; ugyanakkor a kutatók kiemelik a további vizsgálatok szükségességét.