Mérgező anyagot használnak a ruhákhoz

Infostart
2006. november 29. 06:24
A polóniumnál olcsóbb és könnyebben szállítható, de ugyanannyira mérgező radioaktív anyagok is vannak - mondta az InfoRádió által megkérdezett fizikus. Lukács Béla ezért nem is igen érti, hogy miért pont a polónium 210-es izotópjával mérgezték meg Londonban Alexandr Litvinyenkó volt orosz kémet. A polóniumot egyébként a textiliparban is használják a bolyhok ellen.

A polónium a természetben nagyon ritka, az urán bomlása közben jön létre. Laboratóriumban magfizikai és magkémiai módszerekkel állítják elő, például ólom besugárzásával. Az így keletkező polóniumot egy ügyes kémikus el tudja választani az ólomtól - mondta az InfoRádiónak Lukács Béla.

A fizikus szerint a polóniumnak vannak ipari felhasználási területei is. Használják például a textiliparban a textilek besugárzására, amelyekre így kevésbé tapadnak a bolyhok.

Hogy Oroszországban hol állítanak elő polóniumot, azt nem lehet tudni, mivel nem hozzák nyilvánosságra, de van az Egyesült Államokban is olyan labor, amely azt mondja magáról, hogy rendelésre elő tudja állítani az anyagot - jegyezte meg Lukács Béla.

A fizikus elmondta, hogy a polónium 210-es izotópjának 138 nap a felezési ideje, és mintegy 3-4 hónapig erős a sugárzása, de szállítható, és - az erős mérgeknél alkalmazott elővigyázatossággal be is lehet adni valakinek.

Lukács Béla szerint ugyanakkor vannak hasonlóan mérgező, de könnyebben szállítható és olcsóbb radioaktív nehézfémek is, így - mint megjegyezte - nem is érti, miért pont polónium 210-et használtak a volt orosz kém megmérgezésére.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást