Megfordult a világ legnagyobb folyója

Infostart
2006. október 25. 04:48
A világ legnagyobb folyója, az Amazonas egykor az Atlanti-óceán felől folyt a Csendes-óceán felé. Épp ellenkező irányba, mint most.

A Dél-Amerika középső részén lévő üledékes kőzetben a kutatók olyan ásványi anyagra bukkantak, amely minden valószínűség szerint a kontinens keleti feléről származik. Russell Mapes geológus szerint ez arra utal, hogy az Amazonas 145-65 millió évvel ezelőtt keletről folyt nyugatra.

Dél-Amerika középső részének kőzetei eltérnek a kontinens keleti és nyugati részén találhatóktól. Míg a keleti részen 2,5 milliárd éves múltra tekint vissza a felszíni kőzet, a földrész nyugati felén azonban az Andok mozgásának köszönhetően sokkal fiatalabbak vannak.

Ha az Amazonas folyamatosan kelet felé folyt volna, mint ahogy most teszi, sokkal fiatalabb kőzeteket kellett volna találniuk a kutatóknak a mélyebb üledékben, mivel a folyó az Andokból szállít törmeléket. A kutatók azonban egyáltalán nem találtak ilyet a meder teljes hosszán.

A geológus szerint egy viszonylag alacsony, észak-déli irányban elterülő hegység oszthatta ketté a folyót, amely így kelet-nyugati, és nyugat-keleti irányba is folyt. Szerinte a késő krétakorban kezdődött az a folyamat, amely a kelet-nyugati meder kőzettel töltődött fel. Ennek végén alakult ki a mostani folyási irány.

Arra már korábbi kutatások során is következtettek a tudósok, hogy a folyó ellentétes irányba folyt, mindezt azonban nem a teljes folyóról, csak bizonyos szakaszáról gondolták.