A Magyar Természettudományi Múzeum emlőstani osztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: a földi kutya nevével ellentétben nem kutyaféle, hanem rágcsáló, az egerek viszonylag közeli rokona. Nevét onnan kapta, hogy alakja egy vak kutyakölyökre emlékeztet.
Az állat annyira alkalmazkodott a földalatti életre, hogy nincsenek fülkagylói, sem szemei, sem farka, egy hosszú, hengeres testű jószág. Nagy szemfogaival ás, és lábaival kotorja el a földet - mondta el a földi kutya életmódjáról Csorba Gábor.
A szakember kitért arra, hogy nagyon kevés a Magyarországon feltételezett földikutyák száma, 800-1000 egyedre becsülik, ezért minden egyes új lelőhely fontos lehet. Kunadacsra úgy jutottak el, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai hívták fel a figyelmüket a "gyanúsan nagy" túrásokra.
A földi kutyák fejük felső részével ütögetik a talajt, ezzel rezgéseket keltenek a földben, ennek segítségével kommunikálnak. A talajlakó állatok közül ez egyedül a földi kutyákra jellemző, ezért alkalmas az azonosításukra.
A kutatók földbe helyezett mikrofonnal, hangfelvétellel tudták azonosítani az állatokat.