A toxoplasma nevű élősködő főként macskákban fordul elő, de a macskaszéklettel, vagy nyers disznó- és marhahússal az ember szervezetébe is bejuthat.
Cseh kutatók 1996 és 2004 között 1803 újszülött adatait gyűjtötték össze, és megvizsgálták az anya szervezetében jelenlévő toxoplasma-antitestek mennyiségét is.
Azt tapasztalták, hogy a vérükben nagy mennyiségű ellenanyaggal rendelkező nők - vagyis akiket korábban megfertőzött a parazita - sokkal nagyobb eséllyel hoztak világra fiú-, mint lánygyermeket.
A legtöbb népességben az újszülöttek mintegy 51 százaléka fiú, de a fertőzött nők gyermekeinél ez az arány 72 százalék.
Az már korábban ismert volt, hogy a toxoplasma-fertőzés születési rendellenességeket és vetélést okozhat, de a nemekre gyakorolt hatását eddig nem tárták fel.
A Károly Egyetem kutatói szerint a parazita valószínűleg az immunrendszert zavarja meg, és valamiért a fiú embrióknak nagyobb az esélyük a túlélésre. Az eredményeket a Naturwissenschaften című lapban publikálták.
Emberekben az élősködő a legtöbb esetben ártalmatlan, de senki sem tudja, hogy hosszú távon mit okozhat a szervezetben.
Az Oxfordi Egyetem tudósai korábban azt állapították meg, hogy a fertőzés hatására a patkányok elveszítik természetes gyanakvásukat, és sokkal könnyebben esnek áldozatul a csapdáknak és a ragadozóknak.