Beszédterápiával a krónikus fáradtság ellen

Infostart
2006. szeptember 30. 20:24
Az új vizsgálati eredmények alapján az orvosok a gyógyszeres kezelés helyett helyett beszéd- és foglalkozási terápiát javasolnak a krónikus fáradtság gyógyítására.

A brit Királyi Orvostudományi Társaság lapjában közzétett ajánlás szerint a krónikus fáradtságban szenvedők leginkább a valamilyen fizikai aktivitást magában foglaló terápiára reagáltak, míg a gyógyszeres kezelés szinte teljesen hatástalan maradt.

A tudósok között régóta vita tárgya, hogy a krónikus fáradtságnak - amelyet Nagy-Britanniában 1996-ban ismertek el betegségnek - elsősorban biológiai vagy pszichológiai kiváltó okai vannak-e.

A betegségben szenvedők nem csak tartós fáradtságot éreznek, ehhez gyakran társul fejfájás, alvászavar és izomfájdalom.

A vizsgálatok során a kutatók azt tapasztalták, hogy a viselkedési-, például a beszédterápia, valamint bizonyos foglalkozások enyhítik a tüneteket, és javítják a betegek pszichikai funkcióit. Ezzel szemben a gyógyszeres terápia szinte semmilyen hatással nem járt.

A kiadott szakmai ajánlás ezzel szemben felhívja a figyelmet arra, hogy a túlságosan erőteljes és szervezetlen testmozgás súlyosbítja a tüneteket.