A találmány lényege: a "jó" baktériumok megakadályozzák azt, hogy a károsak a fogakra tapadjanak, és ezzel fogszuvasodást idézzenek elő.
A gyártó BASF közölte, hogy hasonló elvek alapján működő fogkrémek és szájöblítők gyártását is tervezik.
A jótékony hatású baktériumokat eddig főleg a joghurtfogyasztással kapcsolták össze.
A hónaljszagra is alkalmazható
A rágógumi hatóanyaga, a Lactobacillus nevű baktérium a fogakat védheti, de emellett alkalmazni lehet a testszag ellen is, ugyanis szembe tud szállni hónalj alatt kellemetlen szagokat előállító baktériumokkal is.
A fogszuvasodásért felelős a Streptococcus mutans rátelepszik a fogak felszínére, majd a cukrot veszélyes savakká alakítva lebontja a fogzománcot.
Az új termék ezt a baktériumot támadja meg. A BASF tudósai elmondták, hogy a tesztek azt mutatják, hogy az általuk kifejlesztett rágógumi jelentős mértékben csökkentheti a szájban a káros baktériumok jelenlétét. A tervek szerint 2007-ben dobják piacra a terméket.
Nem kell kidobni a fogkefét
Fogászok ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy az efféle újdonságok nem jelentik azt, hogy meg lehetne válni a fogkefétől. Felhívják a figyelmet arra, hogy a rágógumi csak az egyik, fogakra káros baktériumot támadja meg, ezért nem helyettesítheti a fogmosást.
A fogakat emellett azzal lehet a legjobban védeni, ha minimális mennyiségű cukrot fogyasztunk, fluros fogkrémekkel erősítjük fogainkat és fogmosással megakadályozzuk a fogkövek kialakulását.
Az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint a Föld lakosságának döntő többsége - 5 milliárd ember - szenved fogszuvasodástól.