A hőszivattyú és a levegőkazánok energiaáthelyező készülékek, amellyel meg lehet oldani, hogy a felesleges energiát áthelyezzük oda, ahol abból kevés van - közölte Léderer András.
A fizikus hozzátette: ha túl sok a felesleges energia, akkor azt "beleteszik" a földbe, és ott tárolják nyáron, télen pedig "előveszik", és fűtenek vele.
A módszerben a Nap és Föld belsejének energiáját használják, de képesek az állatok által termelt, vagy egy áruházban az emberek által kisugárzott hőenergia hasznosítására is.
A hőközpont egyik karját mínusz hetven fokra hűtik, a másik karját plusz hetven fokra melegítik. Ahol felesleges energia van, oda teszik a mínusz hetven fokos kart, ahol pedig szükség van az energiára, oda a plusz hetven fokos kart - magyarázta a professzor.
Bécsben népszerű
A hőközpont családi házakban is alkalmazható. Ha talajvíz vagy a sziklák miatt a hőszivattyú nem telepíthető, akkor levegőkazánokat hoznak létre; Bécsben és környékén ez 11 ezer helyen megtörtént.
Léderer András szerint azoknál az épületeknél, amelyeket fűtéssel és hűtéssel is el kell látni, a berendezések telepítésének ára alacsonyabb a hagyományos eszközök beépítésénél; az üzemeltetési költség pedig feleannyi, mint a gázfűtésé.