A gyapjas mamut bundájának színéért egy olyan gén felelős - állapította meg a nemzetközi kutatócsoport egy 43 ezer éves szibériai mamutcsont elemzésével -, amely sok mai emlősben is meghatározza a bunda színét.
Az Mc1r-gén, ha csak részben aktív variánsából kettő van egy egyedben, az embernél vörös hajat, a kutyáknál, az egereknél ás a lovaknál sárgás szőrt eredményez.
Michael Hofreiter, a Max Planck Intézet kutatója és a mamutokról szóló tanulmány egyik szerzője szerint valószínűleg a mamutoknál is ugyanez a mechanizmus működött, és csak akkor voltak sötétbarnák, ha a két Mc1r-génből legalább az egyik aktív volt.
Valószínűleg nem rejtő szín volt
Arra a tudósok egyelőre nemigen találtak választ, hogy miért létezett két különböző szín a mamutoknál. Azt mindenesetre Michael Hofreiter sem találja valószínűnek, hogy rejtő szín lett volna a világosabb szőr.
"Hatalmasak voltak, így még egy szőke mamutot is könnyű lehetett észrevenni" - mutatott rá a német kutató.
A kutatás hatalmas távlatokat nyitott
A Science magazinban megjelent tanulmány kapcsán azonban a BBC-nek nyilatkozó több szakember is azt emelte ki, hogy tulajdonképpen nem túl fontos kérdés a mamut színe.
A kutatás jelentősége inkább abban rejlik, hogy ez volt az első alkalom, amikor egy kihalt faj DNS-éből arra tudtak következtetni a tudósok, hogy milyen is lehetett az életben.