eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

A hangyák számolják, hányat lépnek

A hangyáknak "beépített" lépésszámlálójuk van. Ez segít nekik abban, hogy ne tévedjenek el - állítja egy új tanulmány.

A tudósok régóta próbálták megfejteni, hogyan lehet az, hogy vándorlásaik során a hangyák mindig a legegyenesebb, legrövidebb utat választják, és pontosan tudják meddig kell menniük.

Az elmúlt évszázadban több magyarázatot is alkottak a jelenségre, ám a hangyákon végzett kísérletek mindegyiket sorban megcáfolták.

Nem a tereptárgyakat nézik

Egy ideig például úgy gondolták a tudósok, hogy a méhekhez hasonlóan a hangyák is vizuális emlékekkel tájékozódnak, utána azonban bebizonyosodott, hogy sötétben, és bekötött szemmel is ugyanúgy megtalálják a legrövidebb utat.

Megfigyelésekkel cáfolták azt a feltételezést is, miszerint egy állandó tempó mellett a két pont közötti távolság megtételéhez szükséges időt jegyzik meg a hangyák.

A lépésszámláló technikát már 1904-ben felvetették, de egészen mostanáig nem próbálták kísérletekkel bizonyítani.

"Hangyakínzó" kísérletek

Az Ulmi és a Zürichi Egyetem kutatói nem túl állatbarát, ugyanakkor zseniálisan egyszerű módon bizonyították a beépített lépésszámláló létezését.

Sivatagi hangyákat arra treníroztak, hogy a hangyabolytól egy 10 méterre lévő etetőig meneteljenek. Ha a bolyt vagy az etetőt odébb rakták, a hangyák akkor is elmentek az eredeti helyig, majd letértek az útról és megkeresték.

Gólyaláb és csonkítás

Ezt követte egy kis beavatkozás, amelynek során a hangyák egy részére gólyalábat ragasztottak, egy másik csoportjuknak pedig levágták a lábuk egy részét, így hosszabbá, illetve rövidebbé tették a hangyák lépésének hosszát.

A gólyalábas hangyák - pontosan a korábban szükséges számú lépést megtéve - túlhaladtak a célon, a rövidebb lábú hangyák pedig hamarabb megálltak.

A lépésszámlálót azonban gyorsan adaptálták a hangyák, és egy idő után képesek voltak az új lábhosszukhoz mérten meghatározni a szükséges számú lépést - írja a Science magazinban megjelent tanulmány.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×